H1Z1 Harita ve pusula kullanımı. Yön bulma rehberi
Oyunlar

H1Z1 Harita ve Pusula Kullanımı, Yön Bulma Rehberi

Harita nasıl kullanılır?

Özellikle Battle Royal modunda zehirli gazdan dolayı harita ve pusula kullanımı hayati öneme sahip. Güvenli bölgeye doğru ve zamanında gitmek için her oyuncunun bu konuda bilgi sahibi olması gerekiyor. Uzun süredir oynayan oyuncular birçok yere haritaya dahi bakmadan gidebilir ancak yeni başlayanlar için oyunun başlarında dikkat edilmesi gerekir. Zira yeni başlayanlar için gazın içinde kalıp ölmek çok can sıkıcıdır.  Harita sistemi ekranın sağ alt kısmında harf ve numaralara dayalı olarak belirli bir bölgeyi belirtiyor. Bulunduğunuz konuma ve güvenli bölgenin konumuna bakarak kabaca yön tahmini yapmanız gerek. Güvenli alan çemberi genişken bulunduğunuz bölgeyi hassas olarak tespit etmenize gerek olmayabilir ancak güvenli alan küçüldükçe daha net tespitler yapmanız gerekiyor. Hassas yer tespiti için size iki tavsiyede bulunacağım.

  1. Haritada belirttiğim numara sistemleri ekranın sağ alt tarafında belirtiliyor. Eğer konum değişmelerini takip ederseniz net bir yer tespiti yapabilirsiniz. Haritada çizgilerle belirtilen kare şeklindeki bölgelerin içerisine girdiğiniz anda sağ alt kısımda numara veya harf değiştiğini göreceksiniz. Bu değişim sırasında bilin ki mevcut konumunuz haritada belirtilen çizginin tam üstüdür.
  2. Eğer bölgeleri ayıran çizgilere yakın değilseniz çevredeki unsurlardan faydalanmanız gerekiyor. Bulunduğunuz karenin harita görüntüsündeki içeriğine bakarsanız çevrenizle kıyaslayacak unsurlar bulabilirsiniz. Binalar, yollar, dağlar, göller ve hatta göl kıvrımları, şehirler ve haritada belirtilen çeşitli görsellerin oyun içerisindeki karşılıkları size oldukça faydalı olacaktır.

Gideceğiniz yönü bulmak

Konumunuzu tespit ettikten sonra önemli bir diğer konu gideceğiniz yönü bulmak. Oyunda vakit kaybetmemek oldukça önemli. Zehirli gazdan ektilenmeyecek bölgeye önceden ulaşıp nispeten daha korunaklı ve gizli yerlerde olmak hayatta kalma şansınızı arttır. Öncelikle daha önce karşılaşmayanlar için yönleri belirteyim.

  • N – North – Kuzey
  • S – South – Güney
  • E – East – Doğu
  • W – West – Batı
  • Ara yönler kuzeybatı: NW, güney doğu: SE, örneklerinde olduğu gibi belirtilir.

Yer tespitinizi yaptıktan sonra gideceğiniz yönü bulmak için öncelikle haritaya bakmanız gerekiyor. Haritada yönler standarttır, değişmez. Bulunduğunuz noktayı bildiğiniz için gideceğiniz yönü pusula yardımıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu konuyu daha iyi idrak edebilmeniz için aşağıdaki görseli hazırladım.

H1Z1 Harita ve pusula nasıl kullanılır. Yön bulma rehberi

H1Z1 hakkında daha detaylı ipuçları ve tavsiyeler için H1Z1 Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler Ve İpuçları makaleme göz atmanızı öneririm.

Elimden geldiğince harita, pusula, yön bulma konusunu detaylı ve net yazmaya çalıştım arkadaşlar. Sormak istedikleriniz, belirtmek istediğiniz görüşleriniz olursa lütfen yorum yapın.

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın

  • Oyuna yeni başladım ve gelen güncellemeler ile harita değişti ancak bahsettiğiniz mantığı anladım. Yön bulma konusunda bazen sıkıntı yaşıyorum ama alışacağım 🙂